Proiect Erasmus + ,, The power of understanding,, – întalnire de lucru la Școala Gimnazială Vasile Pârvan – luna ianuarie -2020

Proiect Erasmus+ KA229- parteneriate strategice în domeniul şcolar – proiecte de schimb interscolar

ParteneriŞcoala Gimnazială “Vasile Pârvan”, Bârlad, România- coordonator de proiect ,Colegiul Giner de los Ríos, León, Spania, Grupul Şcolar Agrupamento de Escolas Sebastião da Gama, Setúbal, Portugalia, Liceul Vilnius Grigiskes “Sviesos” gymnasium, Vilnius, Lituania, Şcoala Linopetra Gymnasium, Limasso, Cipru, Şcoala  Primară “Retfala”, Osijek, Croația.

OBIECTIVUL GENERAL AL PROIECTULUI   Îmbunătăţirea competenţelor cheie ale elevilor şi a nivelului de înţelegere al textelor literare/ nonliterare în scopul creşterii succesului şcolar şi a evitării părăsirii timpurii a şcolii.

Grup țintă

Minim 300 elevi cu vârste cuprinse între 11 şi 15 ani din cele 6 şcoli partenere.   În şcoala noastră, selectam 40 de elevi care au nevoie de activităţi suplimetare care au ca obiectiv înţelegerea textelor şi 10 elevi care au depăşit, deja, acest obstacol în învăţare şi care vor lucra ca mentori alături de profesori.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

4 × 2 =

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.