# BeActive “SAPTAMANA EUROPEANA A SPORTULUI” sărbătorită la Școala Gimnazială ,,Vasile Pârvan” Bârlad

SAPTAMANA EUROPEANA A SPORTULUI (European Week of Sport – #BEACTIVE), face parte din programul Erasmus+, initiator/cofinantator Comisia Europeana, partener in Romania, Ministerul Tineretului si Sportului, coordonator la nivel national, Federatia Romana Sportul Pentru Toti si in judetul Vaslui, Asociatia Judeteana Sportul Pentru Toti.

În perioada 23 -30 septembrie 2020 peste 400 de elevi și 24 de cadre didactice de la Școala Gimnazialaă Vasile Pârvan Bârlad au marcat, prin activități sportive, alături de elevii și cadrele didactice din școlile europene, Săptămâna Europeană a Sportului.

Aceste acțiuni își propun să sublinieze, an de an, beneficiile sportului asupra întregului organism uman, pentru construirea unui corp sănătos și pentru o minte sănătoasă.

Dintre activitățile desfășurate de elevii școlii noastre precizăm – parcursuri aplicative, jocuri sportive, dans, concurs de biciclete.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

nine + eight =

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.