Daily Archives: 27 mai 2020

• joi și vineripregătire în școală
  • limba română – 10.30 -11.20
  • matematică – 11.30- 12.20

Activitatea de pregătire se va desfășura în sala de clasă, specifică celor 2 clase de a VIII -a , cu respectarea tuturor regulilor privind prevenirea și răspândirea SARS- CoV 2.

• DE ASEMENEA VĂ INFORMĂM CĂ –
    • ACCESUL ÎN ȘCOALĂ SE VA FACE DOAR PE LA UȘA DE ACCES A PROFESORILOR, DUPĂ CE A FOST MĂSURATĂ TEMPERATURA CU TERMO-SCANER ȘI AȚI PRIMIT O MASCĂ DE PROTECȚIE.
    • PE TIMPUL PAUZELOR VEȚI FI RUGAȚI SĂ PĂSTRAȚI DISTANȚA DE 2 METRI ÎNTRE DUMNEAVOASTRĂ ȘI COLEGI. DACĂ IEȘIȚI PE TERENUL DE SPORT VEȚI PĂSTRA DISTANȚA SOCIALĂ PRIN AȘEZAREA DVS, ÎN ZONA MARCATĂ LA DISTANȚA DE 2 METRI.

Evaluarea Națională -an școlar 2020

DRAGI ELEVI,

In vederea organizării și desfășurării în bune condiții a Evaluării Naționale în acest an școlar, Școala Gimnazială,, VASILE PÂRVAN ” Bârlad a întreprins toate măsurile pentru ca voi, elevii noștri, să vă întoarceți în siguranță la școală.

La nivelul unității noastre școare au fost respectate toate normele instituite de ISJ și MEC privind măsurile de prevenire și combatere a îmbolnăvirilor cu SARS CoV-2, astfel:

• a fost realizată dezinfecția spațiilor din incinta școlii, sălilor de clasă, grupurilor sanitare, etc, cu personal calificat și cu personalul nedidactic al școlii.
  • s-a realizat un traseu bine semnalizat de acces în școală și de ieșire din școală. Intrarea se va realiza pe la ușa de acces a profesorilor și ieșirea pe la ușa de acces a elevilor.
  • s-a stabilit un program de pregătire a elevilor pentru EN care respectă distanțarea socială. Elevii clasei a VIII -a B vor începe programul de pregătire la ora 10.30 , iar elevii clasei a VIIII a A , vor începe pregătirea de la ora 11.00.
  • au fost marcate locurile elevilor în bănci și băncile au fost distanțate la 2 metri.
  • au fost lipite afișe cu informații privind respectarea distanței, măsurile de prevenire a răspândirii SARS Cov -2, atât la intrarea în școală, cât și în sala de clasă și în grupurile sanitare.
  • grupurile sanitare au fost prevăzute cu săpun, soluție dezinfectantă, prosoape de hârtie
  • DE ASEMENEA VĂ INFORMĂM CĂ –
    • PE TIMPUL PAUZELOR TREBUIE SĂ PĂSTRAȚI DISTANȚA DE 2 METRI ÎNTRE DUMNEAVOASTRĂ ȘI COLEGI. DACĂ IEȘIȚI PE TERENUL DE SPORT VEȚI MENȚINE DISTANȚA SOCIALĂ PRIN AȘEZAREA DVS., ÎN ZONA MARCATĂ LA DISTANȚA DE 2 METRI.

Înscrierea în învățământul primar – an școlar 2020-2021

Dragi părinți,

În vederea înscrierii copilului dumneavoastră la Școala Gimnazială ,,Vasile Pârvan” va informăm că în anul scolar 2010-2011, înscrierea la clasa pregătitoare se desfășoară conform OMEC nr. 3277/2020, completat si modificat prin OMEC nr. 4244/2020.

Astfel copiii, care împlinesc vârsta de 6 ani până la data de 31 august 2020, inclusiv, trebuie să fie înscriși în clasa pregătitoare, în conformitate cu prevederile Legii educației naționale nr. 1/2011.

Atenție! Inscrierea se poate realiza si on-line. Completarea cererii de înscriere ON-LINE nu elimină obligativitatea de a vă prezenta la unitatea de învăţământ unde doriţi înscrierea cu dosarul complet al copilului, în vederea validării acesteia. Acest formular vă permite doar să vă prezentați la secretariatul școlii cu datele copilului precompletate, scurtând timpul de așteptare al tuturor.