Proiect european Erasmus+, KA 1 “Să construim o școală europeană fără violență”

Proiectul “Să construim o școală europeană fără violență” a fost inițiat de Școala Gimnazială ,,Vasile Pârvan” în anul școlar 2019-2020, coordonator fiind profesor învățământ primar Gâlcă Alexandra-Ionela.

Proiectul urmărește o componentă a analizei de nevoi de la nivelul școlii, respectiv prevenirea și combaterea eficientă a violenței dintre elevi prin formarea profesională a cadrelor didactice .

Scopul proiectului: îmbogățirea competențelor cadrelor didactice în domeniul combaterii violenței școlare dintre elevi în vederea implementarii unei strategii efective de dezvoltare a unui mediu educațional mai sigur și lipsit de violență în beneficiul tuturor actorilor educaționali.

Bugetul : 25.960 euro/finantat de UE

Activități/mobilități: două fluxuri de formare la cursul ,, Prevention of peer violence-stop the silent epidemic”: martie-Varșovia,Polonia/aprilie-Helsinki, Finlanda.

Parteneri: Euroteach International Training and Learning Institute Turcia

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

7 − 1 =

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.